El Dokuma Halısı Yıkama

El Dokuma Halısı Yıkama

El dokuma halısı yıkama, el dokuma halıları nasıl yıkanır, el dokuma halılarını yıkarken nelere dikkat etmeliyiz, hepsini ve daha fazlasını bu makalemizde anlatmaya çalışacağız.

El dokuma halısı

Halı Türk kültüründe önemli bir yere sahiptir. Daha önceki yazımızda halının tarihi başlığı altında eskiden günümüze halının tarihini anlatmıştık. El dokuma halısı el emeği ile dokunan halılar olduğu için hem daha değerli hem de daha kaliteli halılardır. Günümüzde el dokuma halıları daha çok antika ve süs amaçlı kullanılsa da önemini her zaman korumuştur.

Makineleşmenin çok fazla artmasıyla el dokuma halı üretimi günden güne azalmaktadır. Bunun yanında kimi esnafların makine halılarını el dokuma halısı adı altında sattığını da görmekteyiz. Hal böyle olunca gerçek el dokuma halılarının değeri de günden güne artmaktadır. Peki bu değerli el dokuma halıları nasıl yıkanır?

El dokuma halı yıkama

El dokuma halılarını firmamız Çağdaş Halı Yıkama garantili olarak yıkamaktadır. Yağcı bedir, Milas, Hereke, Çin, İran vs. bu tür el dokuma halıları değerli halılardır ve otomatik makinede yıkanmamalıdır. Firmamız bu değerli el dokuma halılarını özel bir zeminde tek motorlu mec makinesi ile yıkamaktadır. Kullandığımız deterjan da natürel yani doğal, kimyasal içermeyen deterjandır ki işin püf noktası da budur. Bir diğer önemli konu da halının renk solmasıdır. Belli bir oranda renk solması normal olarak karşılanır. Ancak gözle belirgin bir şekilde renk solması yıkama işleminin sorunlu olduğu anlamına gelir. Ki bu durumda geri dönüşü olmayan bir yola girilmiş demektir. Hiç bu duruma düşmemek için halınızı mutlaka el dokuma halısı yıkayan firmalara vermelisiniz.

El Dokuma Halısı Nasıl Yıkanır?

Öncelikle halı yıkama öncesi mutlaka kontrolden geçirilir. Belirgin şekilde önceden renk solması var mı? Halı yıkamaya uygun mu, halıda hasar var mı. Gerekirse mutlaka ayrıntılı resmi çekilebilir.
Yıkama işleminde halı yıkama uzmanının önemi çok büyüktür. Daha önce yıkadığı bir halı ise rahatlıkla yıkayabilirken, ilk defa karşısına gelen bir halıda önce küçük bir kenarında yıkama işlemi yapılır. Bozulma hasar oluşmazsa yıkama işlemine geçilir.
Gerek müşterilerimize gerekse halı yıkama firmalarına her zaman önerdiğimiz gibi halıyı yıkayacak kişi mutlaka uzman kişi olmalıdır, tecrübesi ile her halıyı tanımalı ve yıkama işlemini halıya göre belirlemelidir.

El dokuma halı yıkarken dikkat edilecek hususlar:

Yukarıda az değindiğimiz gibi el dokuma halıları hassas halılar olduğu için natürel deterjan kullanılmalı. Asla otomatik makinede yıkanmamalı. Eğer ilk defa yıkanacak bir halı ise bir kenarında denenmeli ve daha sonra işleme başlanmalı.dır. Halıyı yıkamadan önce resmi çekilirse, daha sonra yaşanacak bir takım sorunların önüne geçilmiş olur. Yıkama sonrası kapalı kurutma odasında kurutmak, halıyı dik bir şekilde depolamak alınacak diğer önlemler olabilir.

Netice olarak el dokuma halıları çok değerli, telafisi çok zor olan özellikle Türk halıları kültürümüzü yansıtan halıdır. Bu bilinçle halıyı yıkamak, halıya zarar vermeden yıkamak, eğer tecrübemiz yoksa mutlaka profesyonel firmalardan destek almak en iyi yapılacak şeydir. Çağdaş Halı Yıkama fabrikası el halılarını yıkama konusunda her zaman size yardımcı olacak ve halılarınızı sorunsuz bir şekilde teslim edecektir.

Diğer Hizmetler

Çağdaş Halı Yıkama Hemen Ara